Apple Epic Games’e Karşı: Fortnite’ın Yaratıcısı Teknoloji Devi Lehine Verilen Antitröst Kararına Karşı Mücadele Edecek

iOS

Epic Games, iPhone üreticisinin App Store kurallarının ABD antitröst yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla 2020 yılında Apple’a dava açmıştı.

Epic Games Pazartesi günü, geçen yıl bir antitröst davasında büyük ölçüde Apple lehine verilen mahkeme kararının bazı bölümlerini bozmaya çalışacak.

“Fortnite” yaratıcısı 2020 yılında Apple’a, iPhone üreticisinin yazılım geliştiricilerin uygulama içi satın alımlarda yüzde 30’a varan komisyonlar ödemesini öngören App Store kurallarının ABD antitröst yasasını ihlal ettiği iddiasıyla dava açmıştı.

Geçen yıl üç hafta süren duruşmanın ardından bir yargıç, şirketi “yasadışı tekelci” olarak nitelendirmekten kaçınarak ve komisyonları tahsil etme hakkını onaylayarak büyük ölçüde Apple’ın yanında yer aldı.

Ancak yargıç, Apple’ın kendi eyaleti olan Kaliforniya’nın haksız rekabet yasasını ihlal ettiğini tespit etti ve şirkete, geliştiricilerin kullanıcılara kendi özel ödeme sistemi dışında uygulama satın alma işlemlerini nasıl yapacaklarını söylemelerine izin vermesini emretti.

Apple karara itiraz etti ve Epic de Apple’ın antitröst yasalarını ihlal etmediği yönündeki bulguya itiraz etti. İki taraf Pazartesi günü San Francisco’daki ABD Dokuzuncu Temyiz Mahkemesi önünde davalarını savunacak ve ABD Adalet Bakanlığı ve Kaliforniya eyaletinden temsilciler de ilgili yasaları açıklamak üzere hazır bulunacak.

Mahkeme dosyalarına göre Epic, duruşma hakiminin ABD antitröst yasalarını doğru yorumlamadığını savunmayı planlıyor. Duruşma hakimi özellikle Apple’ın App Store’u kullanmaları için geliştiricilerle yaptığı sözleşmelerin antitröst yasalarını ihlal etmediğine karar verdi çünkü bunlar müzakere edilemez anlaşmalardı – geliştiriciler App Store’u ya kabul eder ya da kullanamazlardı. Epic, bu tür standart anlaşmaların hala antitröst yasalarına tabi olduğunu savunuyor.

Diğer büyük teknoloji şirketleri de sistemlerine erişimi korumak için benzer anlaşmalar kullanıyor. Apple ve diğer teknoloji şirketlerini soruşturan Adalet Bakanlığı, alt mahkeme kararının “bu davanın özel bağlamının ötesinde antitröst uygulamasına önemli ölçüde zarar verebileceğini” söylediği için Epic temyizine katılmak istedi.