TikTok Algoritmaları Kendine Zarar Verme ve Yeme Bozukluklarıyla İlgili Videoları Teşvik Ediyor: Rapor

İnternet

TikTok, 13 yaşından küçük kullanıcıların hizmete kaydolmasına izin vermiyor ve yeme bozukluklarını veya intiharı teşvik eden videoları yasaklıyor.

Çarşamba günü yayınlanan ve sosyal medya ile ilgili endişeleri ve gençlerin ruh sağlığı üzerindeki etkisini vurgulayan bir rapora göre, TikTok’un algoritmaları savunmasız gençlere kendine zarar verme ve yeme bozuklukları ile ilgili videoları teşvik ediyor.

Kâr amacı gütmeyen Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’ndeki araştırmacılar ABD, Birleşik Krallık, Kanada ve Avustralya’da kurgusal genç kişilikler için TikTok hesapları oluşturdu. Hesapları işleten araştırmacılar daha sonra TikTok’un algoritmasının nasıl tepki vereceğini görmek için kendine zarar verme ve yeme bozukluklarıyla ilgili videoları “beğendi”.

Birkaç dakika içinde, son derece popüler olan platform, modellerin ve idealize edilmiş vücut tiplerinin resimlerini, jilet görüntülerini ve intihar tartışmalarını içerenler de dahil olmak üzere kilo verme ve kendine zarar verme ile ilgili videolar öneriyordu.

Araştırmacılar, yeme bozukluklarına karşı belirli bir hassasiyete işaret eden kullanıcı adlarına sahip hesaplar oluşturduklarında – örneğin “kilo vermek” kelimelerini içeren adlar – hesaplar daha da zararlı içerikle beslendi.

Kuruluşunun ABD ve İngiltere’de ofisleri bulunan merkezin CEO’su Imran Ahmed, “Bu, size sürekli çirkin olduğunuzun, yeterince iyi olmadığınızın, belki de kendinizi öldürmeniz gerektiğinin söylendiği çarpık aynalar salonunda sıkışıp kalmak gibi bir şey” dedi. “Kelimenin tam anlamıyla gençlere mümkün olan en tehlikeli mesajları pompalıyor.”

Sosyal medya algoritmaları, bir kullanıcının ilgisini çeken konuları ve içeriği belirleyerek çalışır ve daha sonra sitede geçirdiği süreyi en üst düzeye çıkarmanın bir yolu olarak daha fazlasını gönderir. Ancak sosyal medya eleştirmenleri, belirli bir spor takımı, hobi ya da dans çılgınlığı hakkındaki içeriği teşvik eden aynı algoritmaların kullanıcıları zararlı içeriklerden oluşan bir tavşan deliğine gönderebileceğini söylüyor.

Çocuklar için daha fazla çevrimiçi korumayı destekleyen bir sivil toplum kuruluşu olan Fairplay’in genel müdürü Josh Golin’e göre, bu, çevrimiçi ortamda daha fazla zaman geçirme eğiliminde olan ve zorbalık, akran baskısı veya yeme bozuklukları veya intiharla ilgili olumsuz içeriklere karşı daha savunmasız olan gençler ve çocuklar için özel bir sorundur.

Golin, TikTok’un genç kullanıcıları zararlı içerikten ve agresif veri toplamadan koruyamayan tek platform olmadığını da sözlerine ekledi.

Golin, “Tüm bu zararlar iş modeliyle bağlantılı” dedi. “Sosyal medya platformunun ne olduğu hiç fark etmiyor.”

Şirket sözcüsü tarafından yapılan açıklamada TikTok bulgulara itiraz ederek, araştırmacıların platformu tipik kullanıcılar gibi kullanmadıklarını ve sonuç olarak sonuçların çarpıtıldığını söyledi. Şirket ayrıca, bir kullanıcının hesap adının, kullanıcının aldığı içerik türünü etkilememesi gerektiğini söyledi.

TikTok, 13 yaşından küçük kullanıcıları yasaklıyor ve resmi kuralları yeme bozukluklarını veya intiharı teşvik eden videoları yasaklıyor. TikTok’ta yeme bozukluklarıyla ilgili içerik arayan ABD’deki kullanıcılar, Ulusal Yeme Bozukluğu Derneği için ruh sağlığı kaynakları ve iletişim bilgileri sunan bir istem alırlar.

Merkezi Singapur’da bulunan Çinli bir şirket olan ByteDance’ın sahibi olduğu TikTok’tan yapılan açıklamada, “Düzenli olarak sağlık uzmanlarına danışıyor, politikalarımıza yönelik ihlalleri kaldırıyor ve ihtiyacı olan herkes için destekleyici kaynaklara erişim sağlıyoruz” denildi.

Platformun çabalarına rağmen, Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’ndeki araştırmacılar yeme bozukluklarıyla ilgili içeriklerin TikTok’ta milyarlarca kez görüntülendiğini tespit etti. Araştırmacılar, bazı durumlarda genç TikTok kullanıcılarının TikTok’un içerik denetiminden kaçmak için yeme bozuklukları hakkında kodlanmış bir dil kullandıklarını tespit etti.

TikTok’ta gençlere sunulan zararlı içerik miktarının özdenetimin başarısız olduğunu gösterdiğini söyleyen Ahmed, platformları çocukları korumak için daha fazlasını yapmaya zorlamak için federal kurallara ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Ahmed, TikTok’un yerel Çinli izleyicilere sunulan versiyonunun genç kullanıcılara matematik ve bilimle ilgili içerikleri tanıtmak üzere tasarlandığını ve 13 ve 14 yaşındaki çocukların her gün sitede ne kadar süre kalabileceklerini sınırladığını belirtti.

Kongre’ye sunulan bir teklif, sosyal medya platformlarının genç kullanıcılarla ilgili toplayabileceği verileri sınırlayan yeni kurallar getirecek ve Federal Ticaret Komisyonu bünyesinde genç sosyal medya kullanıcılarının mahremiyetini korumaya odaklanan yeni bir ofis oluşturacak.

Tasarının sponsorlarından Senatör Edward Markey, D-Mass, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, her iki partiden milletvekillerinin, platformların genç kullanıcıların bilgilerine nasıl eriştikleri ve kullandıkları konusunda daha sert düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu konusunda hemfikir olabilecekleri konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Markey, “Veri, büyük teknolojinin ülkemizdeki gençleri her gün takip etmek, manipüle etmek ve travmatize etmek için kullandığı hammaddedir” dedi.