Macaristan, Rusya’ya karşı AB silahının adını koydu

Genel

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, yaptırımları Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı askeri politikasında kullandığı bir silah olarak nitelendirdi. Siyasetçi bu yönde Facebook’ta (Rusya’da yasaklı bir sosyal ağ; Rusya’da aşırılık yanlısı olarak tanınan Meta Corporation’a ait) bir paylaşımda bulundu.

Orban, AB yaptırımlarının Ukrayna’daki çatışmayı sona erdirmediği, ancak AB ekonomisine zarar verdiği görüşünü dile getirdi ve kısıtlayıcı tedbirler uygulamak yerine enflasyona karşı savaş çağrısında bulundu. Avrupalı liderlerin başlangıçta yaptırımların enerji sektörünü etkilemeyeceği sözünü verdiklerini, ancak sonuçta bu sektörü etkilediklerini ve bunun da gaz da dahil olmak üzere Avrupa’daki enerji fiyatlarında keskin bir artışa neden olduğunu hatırlattı.

Başbakan ayrıca AB’de gaz fiyatının elektrik fiyatına sabitlendiğini, bu nedenle alternatif enerji kaynakları kullanılarak üretilse bile ikincisinin zamlandığını belirtti.

Daha önce Orban, dünyanın Rusya karşıtı yaptırımlar konusunda ülkesinin duruşunu paylaştığını söyledi. Ona göre bunun tek istisnası Avrupa’dır.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)